Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu przez dostawcę usług internetowych zasobów w serwerowniach. Jakie są rodzaje hostingów i jak możemy wybrać najlepszy hosting dla siebie?
Usługa hostingu jest niezbędna wtedy, gdy chcemy założyć i prowadzić własną stronę internetową, ale dzięki niej można uzyskać także przestrzeń na wiadomości e-mail, dane czy oprogramowanie. Na rynku można znaleźć zarówno darmowe, jak i płatne hostingi, które różnią się pomiędzy sobą szeregiem parametrów, nasz ranking hostingów uwzględnia większość firm dostępnych na rynku. Osoby zainteresowane usługami hostingowymi często zadają wtedy pytanie – jaki jest najlepszy hosting dla mnie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który pomoże w znalezieniu tej odpowiedzi!
Hosting to usługa polegająca na oddaniu klientowi do dyspozycji:
• określonej przestrzeni na dysku twardym
• transferu – maksymalnej ilości danych przesyłanych przez łącza serwerowni
• usług oferowanych przez serwerownię
• maksymalnego obciążenia serwerowni przez te usługi
Dzisiaj usługi hostingowe są dostępne na całym świecie i stanowią podstawę działania internetu. Na polskim rynku działają firmy hostingowe uznawane za lepsze i gorsze, oferujące profesjonalne i podstawowe rozwiązania zarówno dla dużych firm, jak i dla odbiorców indywidualnych. Jak wybrać zatem najlepszy hosting, który spełni wszystkie oczekiwania klienta? Czy lepiej zdecydować się na darmowy lub najtańszy hosting, a może na ten droższy? Kluczem do satysfakcji jest w tym przypadku określenie swoich własnych wymagań w stosunku do hostingu, a także wyznaczenie budżetu. Na tej podstawie będzie można przejrzeć ranking hostingów i znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę!
Hosting – darmowy czy płatny?
Klienci chcący skorzystać z hostingu często zastanawiają się, czy rzeczywiście musi on pociągać za sobą wysokie koszty. Do wyboru mamy w końcu darmowe usługi hostingowe. Czy to jednak najlepszy hosting dla każdego? Darmowy hosting sprawdzi się tylko wtedy, gdy zakładamy nierozbudowaną stronę internetową i zakładamy, że będzie miała niski ruch. Za darmo nie otrzymamy tak dużej przestrzeni dyskowej i wysokiego transferu. To powoduje, że darmowy hosting nie spełni oczekiwań większości klientów.
Zalety i wady darmowych hostingów:
• usługa dostępna bez dodatkowych opłat
• mała przestrzeń dyskowa
• limitowany miesięczny transfer
• niewielkie możliwości dopasowania do swoich potrzeb
• brak dostępu do baz danych
• brak obsługi języków skryptowych
• reklamy umieszczane na stronie przez usługodawcę
• otrzymywanie wiadomości reklamowych wysyłanych przez usługodawcę
Każdy ranking hostingów umieszcza zatem darmowy hosting na najniższych pozycjach. Właśnie dlatego nawet najtańszy hosting, ale oferowany przez profesjonalnego dostawcę, jest lepszym rozwiązaniem. Tylko wtedy, gdy wybierzemy hosting płatny, możemy uzyskać lepszą ofertę.
Zalety i wady płatnych hostingów:
• konieczność wnoszenia regularnych opłat
• duża przestrzeń dyskowa do dyspozycji
• wysokie limity miesięcznego transferu
• możliwość dopasowania do swoich indywidualnych potrzeb
• rozbudowana funkcjonalność
• możliwość korzystania z baz danych i języków skryptowych
• brak reklam i wiadomości reklamowych wysyłanych przez usługodawcę
Wobec tego najlepszy hosting to zdecydowanie hosting płatny, który pozwala klientowi na dopasowanie jego parametrów do indywidualnych potrzeb. Z takiego rozwiązania korzystają zarówno duże firmy, które potrzebują sporej przestrzeni dyskowej i transferu, jak również te mniejsze, które chcą mieć pewność, że ich strona internetowa, e-mail, dane będą odpowiednio zabezpieczone i będą działały niezawodnie. Co więcej, za płatny hosting wcale nie trzeba płacić bardzo dużo – jeśli firma nie ma dużych wymagań, najtańszy hosting będzie mógł spełnić wszystkie jej wymagania bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków. Hostingi płatne można podzielić obecnie na kilka różnych rodzajów. Poniżej prezentujemy je dokładniej wraz z ich zaletami i wadami.
Rodzaje hostingów płatnych:
• serwer wirtualny (współdzielony, konto hostingowe) – najtańszy hosting, ale nakładający najwięcej ograniczeń, współdzielony z innymi klientami firmy hostingowej, daje dostęp do panelu administracyjnego, pozwala na tworzenie domen i subdomen (dostępność domeny do rejestracji możemy zweryfikować na stronie Krajowego Rejestru Domen), korzystanie z bazy danych, e-maila, zmianę niektórych parametrów serwera
• VPS (Virtual Private Server) – wydzielony z serwera fizycznego kawałek, najczęściej z gwarantowanym dostępem do zasobów, tańszy od serwerów dedykowanych, dający większą swobodę w konfiguracji parametrów niż serwer wirtualny, można opiekować się nim samodzielnie lub zlecić to firmie hostingowej (managed VPS), co pociąga jednak za sobą dodatkowe koszty
• serwer dedykowany – fizyczny serwer należący w całości do klienta, najlepszy do dużych usług i serwisów, to najdroższy wybór w rankingu hostingów, ale dający także najwięcej możliwości swojemu użytkownikowi
Ranking hostingów – wybierz najlepszy hosting dla siebie!
Jak zatem znaleźć najlepszy hosting dla siebie? Czy musimy w tym przypadku liczyć się z bardzo wysokimi kosztami? W większości przypadków wystarczającym rozwiązaniem jest serwer wirtualny, który sprawdzi się dla stron firmowych, blogów, sklepów internetowych czy mniejszych serwisów WWW. Dzięki temu, że takie hostingi oferowane są w szeregu różnych pakietów, można dopasować je indywidualnie pod względem parametrów technicznych, bezpieczeństwa i limitów. Bardzo pomocny przy poszukiwaniu odpowiedniej oferty będzie ranking hostingów – są to specjalne rankingi, których celem jest porównanie dostępnych obecnie na rynku ofert hostingowych różnych typów i zestawienie ich ze sobą, aby zaprezentować najciekawsze propozycje.
Poprzez ranking hostingów można szybko znaleźć najkorzystniejszą usługę dla siebie, która będzie wyróżniała się odpowiednimi parametrami technicznymi takimi jak miejsce na dysku, transfer, parametry dla kont e-mailowych, możliwości ustawienia parametrów serwera czy kwestii bezpieczeństwa (ochrona przed atakami, regularność prowadzenia kopii bezpieczeństwa). Warto jednak pamiętać o tym, żeby cena nie była wtedy najważniejszym kryterium, ponieważ najtańszy hosting może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale możemy także trafić na firmy hostingowe, które nie będą w stanie zapewnić oczekiwanej niezawodności działania serwerów. Skorzystanie z usług takiej firmy może prowadzić do braku dostępności strony internetowej, adresu e-mailowego, usług on-line, a nawet może skutkować utratą ważnych danych.
Właśnie dlatego przy tworzeniu własnego rankingu hostingów zawsze warto zwrócić uwagę także na inne parametry oprócz ceny – kierowanie się tylko najniższymi kosztami może nieść ze sobą szereg negatywnych konsekwencji. Nie oznacza to jednak wcale, że dobry hosting musi wiązać się z bardzo wysokimi wydatkami. Wbrew pozorom, za serwer wirtualny wcale nie musimy płacić bardzo dużo. W firmie o ugruntowanej pozycji na rynku będziemy mogli wykupić go w cenie już około 100 złotych rocznie lub jeszcze niższej, jeśli nie potrzebujemy hostingu dla strony z dużym ruchem. Zatem najlepszy hosting to taki, który spełnia indywidualne wymagania klienta. Aby znaleźć optymalną ofertę, warto skorzystać z rankingów hostingów dostępnych on-line – dzięki nim można porównać parametry różnych usług hostingowych i wybrać dla siebie najtańszy i najlepszy hosting!